ZAPLECZA

Przykładowe teksty na zaplecze


 
Dachy  kryte gontem 

Gonty bitumiczne są doskonałego rodzaju materiałem nadającym się równie dobrze do pokrycia powierzchni dachowej, jak też powierzchni ścianek, tak zwanych „kukułek” lub innego rodzaju zabudowań wystających ponad połać dachu. Decydując się na pokrycie swego dachu gontem bitumicznym pamiętajmy, że kąt pochylenia połaci dachowej nie powinien być niższy niż 12 stopni. Jedną z podstawowych zalet krycia dachu gontami jest fakt, iż są one o wiele lżejsze od wielu innych tradycyjnych rozwiązań. W odróżnieniu od blachy czy też dachówki gont jest zdecydowanie bardziej elastycznym i doskonale się wyginającym materiałem. Gonty kładziemy na równej powierzchni z desek, na której wcześniej została położona papa i zamontowano wszelkie niezbędne obróbki blacharskie. Doskonałą powierzchnię pod położenie gontów możemy również uzyskać wykorzystując płytę OSB lub wodoodporną sklejkę. Idealna temperatura kładzenia gontów powinna być zawarta pomiędzy 20 a 25 °C. Kładzenie gontów rozpoczynamy poziomym pasem od dołu dachu ku jego zakończeniu, czyli w kierunku tak zwanej kalenicy dachowej. Wszelkie otwory okienne i wywietrznikowe znajdujące się w dachu wyjątkowo dokładnie obrabiamy, dodatkowo uszczelniając klejem bitumicznym. W obecnej chwili do naszej dyspozycji mamy kilka różnego rodzaju wzorów i kolorów tego rodzaju pokrycia dachowego.


 
Dachy z dachówki

Jest to chyba jedno z najstarszych i zarazem najtrwalszych pokryć dachowych, niezmiennie stosowane od wielu lat do dnia dzisiejszego. Zasada pokrycia dachu dachówką jest niezmienna, zmieniła się bez wątpienia natomiast oferta producentów tego rodzaju produktu. Na dzień dzisiejszy dostępnych jest kilka rożnego rodzaju dachówek. W każdym z przypadków, pokrycie dachu tym materiałem związane będzie z wykonaniem solidnej konstrukcji dachowej nazywanej fachowo więźbą. Dachówka będąc jednym z cięższych materiałów wymaga bez wątpienia dość solidnej konstrukcji. W przeciwieństwie do innych materiałów wykorzystywanych na pokrycie dachu, w przypadku dachówki krokwie dachowe powinny być odpowiednio dobrane do jej ciężaru już w trakcie wykonywania projektu. Niewskazane jest układanie dachówki na konstrukcji dachowej przewidzianej pod blacho-dachówkę. W celu uzyskania najbardziej praktycznego efektu zaleca się krycie dachu o stopniu nachylenia równym lub większym niż 30°. Dzisiejsze dachówki umożliwiają krycie dachów z wykorzystaniem tak zwanego szczelnego pokrycia dachowego wykorzystującego deski i papę jak też pokrycia opartego o zastosowanie folii i membrany dachowej. 



Dachy z blachodachówki

Krycie dachów blachodachówką w naszym kraju jest stosunkowo dosyć świeżym i od niedawna stosowanym rozwiązaniem. Pomimo tego, że wydaje się ono być jedną z najbardziej szczelnych form przykrycia dachu to decydując się na pokrycie dachu tym materiałem powinniśmy pamiętać o podstawach stosowania tego materiału. Jedną i zarazem najważniejszą z nich jest fakt, że blachodachówka nie powinna być stosowana na dachy posiadające kąt pochylenia mniejszy niż 12°. Pewną niedogodnością może również okazać się fakt dużych strat materiału w przypadku krycia dachu posiadającego nieco bardziej skomplikowaną formę, charakteryzującą się zwiększoną ilość skosów i różnego rodzaju załamań dachowych. Potrzeba docinania może doprowadzić do znaczniejszych strat materiału, na takie dachy zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem okazują się być inne formy krycia. W zamian tego atutem jest na pewno brak potrzeby pełnego deskowania. Dużym plusem również i największym pozytywem zastosowania blachodachówki jest jej wyjątkowo niska waga. Ciężar 1m² zbliżony jest do około 5kg. Dzięki temu pokrycie połaci dachowej tym materiałem nie wymaga stosowania ciężkiej konstrukcji dachowej, co przekłada się na ogólną cenę wykonania dachu. 


 
Dachy z trzciny i dachy ze słomy

Mylne jest przekonanie, że dachy wykonane z trzciny lub słomy okażą się być wyjątkowo mało trwałymi. Prawdziwe natomiast będzie stwierdzenie, że dachy z tego materiału okazują się być niezwykle rzadkie, ale i piękne. Posiadają one też doskonałe o ile nie najlepsze spośród dostępnych pokryć właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Co prawda krycie dachów słomą było stosowane w dawniejszym okresie a na dzień dzisiejszy zdecydowanie częstszym rozwiązaniem jest stosowanie trzciny na przykrycie połaci dachowej. Krycie dachów tego rodzaju materiałem zalecane jest przede wszystkim na połacie posiadające duży spadek. Pomimo swego niewątpliwie dużego uroku pokrycia dachowe wykorzystujące trzcinę lub słomę okazują się jednymi z cięższych. Dlatego też będą one wymagały zapewnienia odpowiedniej konstrukcji dachowej uwzględniającej w pełni ten aspekt budowlany. Wykonując więźbę dachową pod tego rodzaju pokrycie pamiętajmy również, że jest ono typu organicznego a co za tym idzie wymagało będzie dobrej wentylacji dachu. Odpowiednia impregnacja materiału pozwala na zagwarantowanie właściwych parametrów użytkowania zapewniających długi okres żywotności dachu przykrytego trzciną.



Dachy zielone

Bez wątpienia są najbardziej ekologicznym pokryciem dachowym stosowanym w obecnym czasie na rynku budowlanym. Dachy zielone, w naszym kraju wciąż jeszcze mało popularne i nieznane, na całym świecie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dach zielony nazywany również dachem odwróconym jest specjalnego rodzaju pokryciem dachowym, w którym to wierzchnią strukturę dachu stanowi podłoże gruntowe. W oparciu o tego rodzaju zakończenie warstwy dachu możliwe jest sadzenie zielonych roślin, które w doskonały sposób przyczyniają się do filtrowania zanieczyszczenia miejskiego. Dużym plusem zielonych dachów jest bardzo dobra ochrona przed stratami ciepła w zimie i nadmiernym nagrzewaniem budynku w okresie gorącego lata. Dachy te stanowią w dużych miastach doskonałe miejsce wypoczynku, ograniczając przy okazji powstawanie tak zwanego efektu wysp ciepła. Pomimo tak wielu zalet jest to niestety jedno z najdroższych rozwiązań wykorzystywanych w charakterze pokrycia dachowego. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością właściwego zadbania o układ poszczególnych warstw wykańczających. Każda z tych warstw ma do spełnienia ważną rolę hydroizolacyjną, termoizolacyjną i oczywiście wegetacyjną w przypadku tego rodzaju dachów.




Akcesoria barmańskie
Restauracja jest miejscem przeznaczonym nie tylko do degustacji potraw, lecz także do spożywania alkoholi w postaci różnego rodzaju drinków. Napoje alkoholowe możemy zamawiać do stolika jak też korzystać z możliwości ich spożywania przy kontuarze baru znajdującego się gdzieś w najbardziej właściwym miejscu. Wyposażenie większości dzisiejszych barów, dosyć mocno różni się od tych sprzed kilku lat. Bezpowrotnie odeszły do lamusa czasy gdzie za główne i czasami jedyne w danym lokalu akcesorium barmańskie uważany był „nalewak do piwa”. Dzisiejsze bary, poza tym jakże typowym atrybutem, wyposażone są w cały szereg różnego rodzaju akcesoriów barmańskich, między innymi tego rodzaju jak:
- akcesoria do piwa,
- akcesoria do lodu,
- akcesoria do drinków.
Opierając się o powyższego rodzaju akcesoria każdy profesjonalny barman zyskuje możliwość przygotowania nieprzeciętnego drinku, który to będzie w stanie zadowolić nasze receptory smakowe. Nie ma chyba, bowiem bardziej uniwersalnego sposobu na zawarcie nowej znajomości jak prowadzenie ciekawej konwersacji przy dobrze przygotowanym drinku.
Większość tych miejsc jest wyposażona również w przedmioty tego rodzaju jak:
- urządzenia barmańskie,
- tace kelnerskie,
- szkło.
Wyposażenie każdego baru to również elementy znajdujące się na jego zapleczu a służące przede wszystkim do utrzymania czystości szkła. Wszystkie te przedmioty będą w stanie usprawnić pracę barmana. W szczególnych przypadkach umożliwiają mu one prezentację swych umiejętności w kierunku przygotowywania egzotycznego i mającego czasami zniewalającą wręcz moc słodkiego i nieobliczalnego drinka. Poza akcesoriami równie ważne w funkcjonowaniu każdego baru są umiejętności barmana przygotowującego i podającego napoje.